Przewóz dzieci z Polski do Niemiec i Szwajcarii

            Wielokrotnie zdarza nam się podróżować po Europie wraz ze swoimi pociechami. Jeśli planujecie wyjazd do innego kraju razem z dzieckiem, zadbajcie o to, by miało przy sobie odpowiedni dokument. Czasami będąc na wakacjach, nawet kilka kilometrów od polskiej granicy, możecie zostać poproszeni o okazanie paszportu lub dowodu osobistego. Pomimo tego, że od 21 grudnia 2007 Rzeczpospolita Polska weszła do układu z Schengen, możemy być poddani tradycyjnej kontroli.

Na zdjęciu widać, w jaki sposób dzieci pakować nie należy, gdyź można jednak – pomimo całej otwartości policji z różnych krajów – dokończyć wycieczkę w zupełnie innym miejscu niż oczekiwane…

            Odpowiednie służby takie jak policja czy straż graniczna mają prawo to zrobić bez żadnych wyjaśnień. Kontrola na granicach bywa też przywracana okresowo, np. w czasie dużych imprez sportowych, konferencji klimatycznych, czy w przypadku zagrożenia terrorystycznego. Zawsze więc, musicie mieć dokument potwierdzający tożsamość dziecka. Nie może nim być legitymacja szkolna, ani akt urodzenia, lub karta rowerowa.. Oficjalne dokumenty dopuszczone przez przepisy unijne to wyłącznie dowód osobisty i paszport.

            Jeśli jesteście ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia, przysługuje wam i waszym dzieciom prawo do otrzymania bezpłatnych świadczeń lekarskich w krajach Unii Europejskiej i EFTA, pod warunkiem, że wcześniej wyrobicie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ jest ważna przez pół roku i otrzymujecie ją od ręki, zaraz po złożeniu wniosku w oddziale NFZ.

            Jadąc do Niemiec czy Szwajcarii wystarczy aby dziecko miało ze sobą dowód osobisty. Należy również pamiętać, że w Niemczech dzieci do lat 12 oraz wzroście poniżej 150 cm winny być przewożone w specjalnym foteliku lub zabezpieczone pasem bezpieczeństwa przystosowanym do ich rozmiarów. W Szwajcarii zaś dodatkowo zakazuje się przewozu dzieci do lat 7 na przednim siedzeniu o ile pojazd nie jest wyposażony w specjalny fotelik.

            Należy również pamiętać, żeby zapewnić naszym pociechom przyjemną atmosferę w trakcie jazdy samochodem. Co więc możemy zrobić, biorąc pod uwagę, że nie chcemy, aby nasze dzieci przez dobrych kilka godzin się nudziły? Ciekawym pomysłem są gry słowne, wspólne zgadywanki, czy zabawy w szukanie samochodów w określonych kolorach, lub innych rzeczy znajdujących się przy trasie. W długich międzynarodowych podróżach sprawdza się zabawa w karaoke wraz z dziećmi, a także wspólne słuchanie audiobooków, które są coraz bardziej popularne na rynku i ilość ich ciągle wzrasta.

            Pamiętajmy też, że nie tylko kierowca potrzebuje odpoczynku. Częste pauzy i postoje w ciekawych miejscach, sprawiają, że nasze dzieci chętnie chcą podróżować z nami po Europie. Nowe miejsca, ludzie, krajobrazy, rozwijają wyobraźnię i szersze postrzeganie świata, który nas otacza. 


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *