Limity w przewozach towarów akcyzowych

            Bardzo często w swoim życiu zawodowym, spotykam się z pytaniami od pasażerów, ile możemy zgodnie z prawem przewieźć przez granicę? Jakie są limity na

wyroby tytoniowe? Ile wolno nam zabrać ze sobą na przykład do Niemiec? Czy możemy posiadać towary wyprodukowane poza unią europejską np. z Ukrainy?

            Podróżując wewnątrz UE, możemy zabrać ze sobą alkohol i wyroby tytoniowe przeznaczone na własny użytek, ale nie w celu ich sprzedaży. Zwolnienie od podwójnego opodatkowania towarów akcyzowych jest możliwe pod dwoma warunkami. Po pierwsze musimy przemieszczać się z tymi towarami osobiście. P drugie potrzebujemy tych wyrobów na własny użytek. Prawodawca zabezpiecza się przed sytuacją, gdy dokonuje się próby wysyłkowej sprzedaży. Dodatkowo, aby uniknąć problemów z interpretacją luźną przepisów, wprowadzono czytelne limity.

            Jeżeli nie przekraczamy podanych limitów, uznane jest, że produkty te są przeznaczone na własny użytek. Wolno nam przewozić do 800 papierosów, 400 cygaretek, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 litrów wyrobów spirytusowych, 20 litrów wina alkoholizowanego, 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego) i do 110 litrów piwa.

            Jeżeli podczas kontroli będziemy posiadać przy sobie większe, niż podane w przepisach ilości, możemy zostać poproszeni o udowodnienie, że są przeznaczone na użytek własny i dostarczenie dowodu zakupu. Może nim być faktura lub paragon. Co ciekawe limity owe dotyczą osób, które przekroczyły 17 rok życia. Poniżej cezury wieku nie wolno posiadać żadnych ilości alkoholu ani tytoniu.

            Bardzo często pasażerowie poza wyżej wymienionymi towarami przewożą ze sobą gotówkę. Według przepisów wewnątrz unijnych możemy posiadać przy sobie do 10000 euro lub równowartością tej kwoty w innej walucie. Posiadając większą kwotę musimy skontaktować się z organami celnymi zarówno z kraju, z którego wyjeżdżasz, jak i z kraju, przez który będziesz przejeżdżał oraz z kraju docelowego. Możliwe, że będziecie państwo poproszeni o zgłoszenie tej kwoty do oclenia.

            Inaczej zupełnie traktowana jest sytuacja wwozu na teren Unii Europejskiej z zewnątrz. Można przywieźć ze sobą towary zwolnione z podatku VAT i akcyzy, jeśli towary te są przeznaczone na użytek własny, w określonych poniżej ilościach. Wyroby spirytusowe o alkoholu powyżej 22 procent tylko 1 litr. W przypadku alkoholizowanych lub win musujących 2 litry. Wina wolno wwieźć do 4 litrów a piwa do 16tu.

            Co ciekawe do kwoty 300 euro na osobę lub 430 euro na podróżującego drogą powietrzną lub morską wolno przywieźć na teren UE inne towary na przykład perfumy. Najaktualniejsze i najbardziej sprawdzone informacje można znaleźć na stronie urzędu : http://zoll.de/

            Pomimo braku granic i kontroli z nimi związanych pasażerowie muszą wyjątkowo być zdyscyplinowani i przestrzegać opisanych wyżej przepisów, gdyż zignorowanie może pociągnąć za sobą dodatkowe, nieprzewidziane w podróży koszty i zamienić naszą wycieczkę w bardzo kosztowną.


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *