Stolicą Badenii-Wirtembergii jest ponad pół milionowy Stuttgart. Jest uważany za jedno z najbogatszych miast w Niemczech. W 1926 roku podjęto decyzję o usytuowaniu w tym mieście fabryki Mercedesa. Dzisiaj siedziby mają tutaj tak ogromne koncerny jak Alcatel-Lucent, Daimler AG, Hewlett-Packard, IBM, Neoplan, Porsche czy Robert Bosch GmbH. Miasto to jest centrum naukowo-technologicznym. Najwięcej patentów zgłasza się właśnie tutaj.

          O tym jak zamożny był już Stuttgart w przeszłości, świadczy choćby Stary Pałac (Altes Schloss) na Schillerplatz i stojący blisko barokowy Nowy Pałac (Neues Schloss). Z całą pewnością warto odwiedzić Staatsgalerie z cennymi zbiorami. Jednak to co przyciągnęło mnie to tego miasta to dzielnica Untertürkheim. Pomiędzy 9tą a 17tą można zwiedzać niesamowite Daimler-Benz-Museum. Nie starczy dnia, aby pojechać do kolejnej dzielnicy Zuffenhausen i obejrzeć super sportowe auta w Porsche Museum. Jest tam ponad pięćdziesiąt pojazdów tej marki. Tym, którzy wybrali się z dziećmi, gorąco polecam Wilhelma Zoo, gdzie charmonijnie połączono zoo i ogród botaniczny. Podobno żyje tam ponad osiem tysięcy zwierząt a samo zoo założono już 150 lat temu. Na wieczór radziłbym się wybrać do restauracji na szczycie wierzy Fernsehturm, gdzie w pogodny dzień widać stamtąd nawet Alpy.

          Jadąc w kierunku Karlsruhe, poprzez góry, dojedziemy do pięknego miasta Pforzheim. Jest ono słynne od wieków za sprawą miejscowych złotników. Ponoć reputacją dorównują tylko amsterdamskim szlifierzom diamentów. Wiele ciekawych informacji można znależć w lokalnym muzeum złotnicwa Schmuckmuseum w Reuchlinhaus. Co ciekawe miasto to było praktycznie po wojnie zbudowane od nowa, gdyż 83 procent zabudowy zostało zniszczone przez alianckie naloty w 1945 roku. W trakcie nalotów, jednej nocy 23 lutego, zginęło ponad 17 tysięcy mieszkańców Pforzheim.Na uwagę zasługuje też położone nie daleko na pólnoc miasteczko Maulbronn. Znajduje się tam pochodzący z XII wieku klasztor Cystersów. Obiekt zachwyca swą urodą i jest najlepiej zachowanym z tego typu w Europie. Ponoć w wieży Faustturm, budowli wchodzącej w skład kompleksu, alchemicy mieli produkować złoto dla opata.

          Badenia-Wirtembergia kusi jako jeden z njapiękniejszych do zwiedzania landów w Niemczech. Pomiędzy wzgórzami, które porastają winnice, rozciąga się widok na doliny pełne zabytków i uroczych miejsc.Większa część należy do dorzecza Renu., pozostała do Dunaju. W starożytności sięgały tu granice Cesarstwa Rzymskiego. Jest region z bardzo ciekawą historią, tętniący dzisiaj, jak i kiedyś życiem.