Winieta na Szwajcarię na 2018r

            W większości krajów na terenie Europy obowiązują różne opłaty za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych. W Polsce przyjęto sposób poboru opłat poprzez bramki na odcinkach dróg a także dla aut powyżej 3.5 tony w systemie viaTOLL. W przypadku Szwajcarii przyjęto sposób opłaty poprzez zakup winiety, która ma formę naklejki na szybę. Co ciekawe aby system był maksymalnie uproszczony, zastosowano dla pojazdów do 3.5 tony, winiete roczną. Tracą więc tutaj osoby, które przez Szwajcarię poruszają się tylko raz bądź zakupu będą dokonywały przed końcem okresu ważności rocznej. Ważna jest zawsze od dnia zakupu do 31 stycznia następnego roku. Cena wynosi 40CHF.Winietaa

            Naklejkę udało mi się zakupić jadąc autostradą A5 na terenie Niemiec na stacji paliwowej. Nie jest to jedyny możliwy sposób. Kupić ją można na przejściach granicznych jak i również urzędach pocztowych na terenie Szwajcarii. Dodatkowo sprzedażą zajmuje się szwajcarski związek motorowy TCS. Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości 200 CHF. Po otrzymaniu mandatu musimy jeszcze dodatkowo wykupić winietę. Sprawdzaniem ważności zajmuje się szwajcarska policja.

            Sam zakup nie jest wystarczający. Naklejka musi zostać umieszczona w konkretnym miejscu na szybie czołowej pojazdu. Prawidłowy sposób montażu dla samochodów osobowych to górny róg po stronie kierowcy lub za lusterkiem. Dopuszczalny jest montaż w dolnym rogu po stronie kierowcy. Szwjacaria jest krajem bardzo restrykcyjnie nastawionym na dokładne egzekwowanie przepisów prawnych. Jakakolwiek zmiana miejsca tejże naklejki na szybie, skutkuje brakiem ważności.

            Cena winiety nie obejmuje przejazdu przez Grand St. Bernhard Tunnel oraz Munt la Schera Tunnel. Przejeżdżając pomimo posiadania winiety zmuszeni jesteśmy do dodatkowej opłaty. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie www.letunnel.com, który dotyczy Wielkiego St.Bernhard i www.engadin-strom.ch jeżeli będziecie chcieli pokonać Munt la Schera.

            Zakup okazał się wyjątkowo prosty w odróżnieniu od montażu. Naklejka jest zabezpieczona przed próbą zdzierania jej z szyby, specjalnymi nacięciami. Po zdjęciu folii zabezpieczającej i oczyszczeniu szyby, samo naklejenie wymaga pewnej techniki, aby nie uszkodzić samemu naklejki. Dodatkowo jest z tyłu zawrta informacja, że jeżeli do przymocowania użyjemy folii, przyssawki czy też taśmy klejącej, będzie ona również nie ważna.

            Podczas wjazdu na teren Szwajcarii, jadąc przez Konstancję, w trakcie kontroli granicznej także celnik sprawdzał ważność winiety. Podobnie było gdy wjeżdżałem poprzez Basel. Pomimo to  system uważam za o wiele praktyczniejszy niż każdorazowe opłaty za odcinek jak w Polsce. Winiety promują przejazdy wielokrotne i poprzez to są znacznie tańsze niż krajowy system.