Florencja nad Łabą

            Pierwszy raz w życiu przejeżdżałem przez to miasto ponad piętnaście lat temu. Praktycznie każdy wyjazd za zachodnią granicę w kierunku Frankfurtu nad Menem, Kolonii czy Monachium, przebiega poprzez Drezno. Miasto to uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech. Od 1990 roku ponownie pełni ono funkcję stolicy Saksonii i przybywa tutaj miliony turystów z całego świata.

            Historia miasta kończy się i zaczyna nocą 14 lutego 1945 roku. W wyniki nalotu bombowego zrównane zostaje praktycznie całe centrum ówczesnego miasta. Jednej nocy ginie 35 tysięcy mieszkańców Drezna a także uciekinierów z Wrocławia, który nosił nazwę Breslau. Po wojnie wschodnio niemieckie państwo odbudowało znaczną część miasta. W centrum stoi znów dumnie kościół NMP, którego ruiny wiele lat po wojnie, przypominały tą lutową noc. W miejscu tym zaczyna się też historia miasta, gdyż właśnie tutaj w XI wieku usytuowano ośrodek misjonarski zakonników. W 1485 roku Drezno podniesiono do rangi miasta królewskiego.

            Największy rozkwit przypada na czasy ściśle związane z historią naszego kraju. Król Polski i elektor saski August II Mocny przyczynił się do renesansu miasta. Większość barokowych skarbów wybudowano w tym czasie. Ratusz otrzymał ponad stumetrową wieżę. Odbudowano również w tym czasie XIII wieczny Kreuzkirche, najstarszą świątynię w Dreżnie, zniszczoną podczas wojny siedmioletniej. Zabytkowa starówka w 2004 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

            Wzorowany pierwotnie na oranżerii z Wersalu pałac Zwinger, jest perłą na skalę światową baroku. Obecnie mieści się tutaj wiele galerii i zbiorów. Wewnątrz można podziwiać ponad dwa tysiące dzieł sztuki. We wschodniej części mieści się gigantyczna zbrojownia. W pałacu Zwinger obejrzeć można niesamowitą kolekcję porcelany z Miśni i Chin. Duże wrażenie zrobił na mnie również budynek Opery Państwowej a także barokowy Hofkirche - katedra św. Trójcy. Chodząc dookoła kościoła z zewnątrz można obejrzeć ponad siedemdziesiąt posągów, usytuowanych w wnękach elewacji.

            Nie sposób będąc w Dreżnie nie skorzystać z wycieczki statkiem po Łabie. Można obejrzeć piękne zabytkowe mosty jak Augustusbrucke, jak i nowoczesną część miasta. Stamtąd można dotrzeć w okolice miasteczka Loschwitz. Udało mi się pojechać tutaj najstarszą kolejką linową na świecie, która wywiozła mnie na szczyt wzgórz. Zobaczyć stąd można było wspaniały widok na dolinę Łaby. Brakuje kilku dni, aby zwiedzić tutaj wszystkie ciekawe miejsca. Drezno jest położone obecnie nie wiele ponad sto kilometrów od polskiej granicy. Z całą pewnością to barokowe miasto ponownie odwiedzę, nie tylko przejeżdżając je tranzytem w głąb Niemiec.