Niesamowita kraina - Badenia-Wirtembergia

Baden

Kilka dni temu wróciłem z bardzo ciekawej podróży. Udało mi się zwiedzić kilka ciekawych miejsc znajdujących się w południowo zachodniej części Niemiec. Zakochałem się w jednym z najbogatszych miast niemieckich, czyli Stuttgarcie. Pomimo tego, że miasto liczy tylko ponad pół miliona mieszkańców, mieści się tutaj wiele znanych przedsiębiorstw takich jak Daimler-Chrysler, Porsche, Bosch i IBM. Oczywiście jest tutaj usytuowana od 1926 roku fabryka Mercedesa. Stuttgart swoje kupiecko handlowe tradycje posiada już od XVI wieku. Zwiedzając stare miasto trzeba odwiedzić Altes Schloss - czyli Stary Pałac - na Schillerplatz. Naprzeciwko niego stoi piękny barokowy budynek nazwany Neues Schloss. Budowany był w latach 1746 do 1807 roku. Spotkać można tutaj turystów z całego świata.

            Będąc w dzielnicy Unterturkheim nie mogłem odmówić sobie wizyty w Daimler-Benz-Museum. Tam spotkałem bardzo sympatycznych ludzi ze Szwajcarii, z którymi udaliśmy się do kolejnego punktu motoryzacyjnego zwiedzania, czyli Porsche Museum. Można było tutaj obejrzeć ponad 50 aut tej marki. Nie starczyło mi czasu na zwiedzenie Wilhelm Zoo w Stuttgarcie, które założone zostało w latach 1843 do 1853 w stylu mauretańskim.

            Jeżeli ktoś poszukuje wyszukanej, wyjątkowej i drogocennej biżuterii powinien odwiedzić Pforzheim. Miejscowi złotnicy i jubilerzy cieszą się uznaniem w całych Niemczech. Ciekawą historię na ten temat można poznać w miejscowym muzeum złotnictwa Schmuckmuseum. Jadąc na północ udałem się do Maulbronn. Zwiedzić tutaj można XII wieczny klasztor Cystersów, który jest chyba najlepiej zachowanym tego typu obiektem w całej Europie. Z miejscem tym związana jest bardzo ciekawa historia. W wieży zwanej Faustturm słynny alchemik miał produkować złoto dla chciwego opata.

            Zwiedzając land kolejnym ciekawym miastem jest Karlsruhe. W 1715 roku margrabia Karol Wilhelm Baden-Durlach wybudował pałac-zamek. Właśnie w nim mieści się Badeńskie Muzeum Regionalne (Badisches Landesmuseum). Tutaj właśnie dowiedziałem się najwięcej informacji o historii i kulturze regionu. Nie daleko stąd, w pobliżu granicy z Francją położone jest uzdrowisko Baden-Baden. Już od czasów Imperium Rzymskiego, miejsce to przyciągało ówczesnych kuracjuszy. Rozkwit i renesans miasta rozpoczął się po 1838 roku, kiedy wybudowano tutaj luksusowe kasyno w domu zdrojowym. Miasto tętni życiem. W ogromnym gmachu opery Festspielhaus, odbywają się imprezy kulturalne.

            Podróżując po Badenii-Wirtembergii warto jeszcze zajechać do Ulm. W mieście tym urodził się Albert Einstein. Nie sposób też nie zwiedzić katedry, której wieża jest wysokości 162 metrów. Po długiej wspinaczce, udało mi się na tarasie widokowym zobaczyć Alpy Szwajcarskie. Odpocząłem dopiero w jednym z barów na brzegu Dunaju.

            Badenia-Wirtembergia jest jednym z najbogatszych i najciekawszych landów do zwiedzenia na terenie Niemiec. Z pewnością powrócę tutaj jeszcze, aby poznawać nowe miejsca i ludzi.