GÓRY HARCU

Nie dawno udałem się w podróż w kierunku Kassel.GoryHarcu2Przemieżając trasę poprzez Drezno i Lipsk, dotarłem do niezwykle malowniczego krajobrazu Harcu.
Góry te choć nie zawysokie, zapisały się w historii poprzez najwyższy szczyt - górę Brocken jako legendarne miejsce zlotów czarownic.
Obszar ten naznaczył się również trwale poprzez wydarzenia historyczne i wybitne postacie takie jak Luter.

 

Swoje zwiedzanie rozpocząłem od miasta Halberstadt. W centrum iasta znajduje się katedra z 1491 roku. Co ciekawe jej budowa trwała aż 250 lat. Wewnątrz można zobaczyć średniowieczne arrasy i wyjątkowe, niespotykane, pochodzące z epoki kryształowe krzyże. Nie wiele dalej jadąc na południe, znajduje się miasto Quedlinburg. Słowami ciężko jest opisać przepiękną starówkę. Jest tam około 1200 domów z muru pruskiego. Całość wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będąc tam warto również odwiedzić romański kościół z kryptą króla Henryka I. W skarbcu widziałęm ciekawą wystawę manuskryptów, relikwiarzy i rzeźb.

Nie wiele dalej znajduje się miasto Stolberg. Jest ono obecnie celem romantycznych wycieczek. Dla Niemców jednak najważniejsze jest miasto Eisleben. Tam właśnie urodził się Marcin Luter. Na rynku można obejrzeć pomnik i zwiedzić dom, w którym zmarł w 1546 roku. Miasto to również słynęło z wydobycia rudy miedzi. Jeżeli mielibyście wystarczająco czasu można udać się do Heimatmuseum i zobaczyć eksponaty górnicze nawet z przed ponad dwóch tysięcy lat.

Ostatnim miastem, które zwiedziłem już w dolinach było Halle. Gród ten już od 968 roku należał do biskupów z Magdeburga. Dzięki złożom soli osada rozwijała się prężnie. W 1694 roku powstał tu uniwersytet. Na rynku znajduje się kościół Frauenkirche, gdzie kazania wygłaszał Marcin Luter. Nie daleko usytuowana jest 84-metrowa wieża, na której bije aż 76 dzwonów. Ze starego miasta widać wzgórze na którym, wybudowano cytadele. Znajduje się tam obecnie muzeum niemieckiego malarstwa i rzeźby. Nie wystarczy dnia aby zwiedzić to wszystko.

W Saksonii-Anhalt znajduje się bardzo dużo romańskich zabytków. Architekture cechują potężne, cięzkie mury. Charakterystyczne malutkie okienka i wewnątrz malownicze krużganki. Szlak romanski liczy ponad 70 obiektów z lat 950 do 1250 roku. Znajdują się tutaj i duże miasta takie jak Magdeburg, którego teraz nie zwiedziłem, jak i mała miejscowość z X wieku Gernrode, w której znajduje się średniowieczna kolegiata ze Świętym Grobem.
Mam nadzieję że znajdę więcej czasu aby zwiedzić ten cudowny, romański i tajemniczy region, jakim są Góry Harcu.