Stolicą Badenii-Wirtembergii jest ponad pół milionowy Stuttgart. Jest uważany za jedno z najbogatszych miast w Niemczech. W 1926 roku podjęto decyzję o usytuowaniu w tym mieście fabryki Mercedesa. Dzisiaj siedziby mają tutaj tak ogromne koncerny jak Alcatel-Lucent, Daimler AG, Hewlett-Packard, IBM, Neoplan, Porsche czy Robert Bosch GmbH. Miasto to jest centrum naukowo-technologicznym. Najwięcej patentów zgłasza się właśnie tutaj.

Najciekawsze miejsca do odwiedzenia nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych

Jeden z najpiękniejszych regionów Niemiec to Baden-Württemberg. Ten kraj związkowy, znajdujący się w południowo - zachodniej części Niemiec, ze stolicą w Stuttgart, kryje w sobie wiele bardzo ciekawych miejsc do zwiedzania. Jedną z nich, z całą pewnością, jest Europa-Park w Rust. Jest to największy niemiecki park rozrywki. Usytuowanie blisko granicy z Francją oraz Szwajcarią, sprawia, że można tu usłyszeć mnóstwo języków. Jest stąd blisko i do Baden Baden jak i nad Jezioro Bodeńskie. Równie blisko jest do Bazylei w Szwajcarii, która również jest wielokulturowa.

            Dokument, który warto mieć przy sobie

            Każdy kierowca, nawet ten, który ma bogate doświadczenie w prowadzeniu pojazdów w Polsce i po terenie Niemiec, powinien jadąc za naszą zachodnią granicę, posiadać te dwa dokumenty przy sobie. Zawsze wyruszając z Lublina do Republiki Federalnej Niemiec sprawdzam czy posiadam ze sobą w kilku egzemplarzach formularz protokołu wypadkowego. Jest on bardzo pomocy, jeżeli przydarzy nam się w drodze nieprzewidziana przygoda.

Winieta na Szwajcarię na 2018r

            W większości krajów na terenie Europy obowiązują różne opłaty za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych. W Polsce przyjęto sposób poboru opłat poprzez bramki na odcinkach dróg a także dla aut powyżej 3.5 tony w systemie viaTOLL. W przypadku Szwajcarii przyjęto sposób opłaty poprzez zakup winiety, która ma formę naklejki na szybę. Co ciekawe aby system był maksymalnie uproszczony, zastosowano dla pojazdów do 3.5 tony, winiete roczną. Tracą więc tutaj osoby, które przez Szwajcarię poruszają się tylko raz bądź zakupu będą dokonywały przed końcem okresu ważności rocznej. Ważna jest zawsze od dnia zakupu do 31 stycznia następnego roku. Cena wynosi 40CHF.Winietaa

            Florencja nad Łabą

            Pierwszy raz w życiu przejeżdżałem przez to miasto ponad piętnaście lat temu. Praktycznie każdy wyjazd za zachodnią granicę w kierunku Frankfurtu nad Menem, Kolonii czy Monachium, przebiega poprzez Drezno. Miasto to uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech. Od 1990 roku ponownie pełni ono funkcję stolicy Saksonii i przybywa tutaj miliony turystów z całego świata.