Winieta na Szwajcarię na 2018r

            W większości krajów na terenie Europy obowiązują różne opłaty za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych. W Polsce przyjęto sposób poboru opłat poprzez bramki na odcinkach dróg a także dla aut powyżej 3.5 tony w systemie viaTOLL. W przypadku Szwajcarii przyjęto sposób opłaty poprzez zakup winiety, która ma formę naklejki na szybę. Co ciekawe aby system był maksymalnie uproszczony, zastosowano dla pojazdów do 3.5 tony, winiete roczną. Tracą więc tutaj osoby, które przez Szwajcarię poruszają się tylko raz bądź zakupu będą dokonywały przed końcem okresu ważności rocznej. Ważna jest zawsze od dnia zakupu do 31 stycznia następnego roku. Cena wynosi 40CHF.Winietaa

            Dokument, który warto mieć przy sobie

            Każdy kierowca, nawet ten, który ma bogate doświadczenie w prowadzeniu pojazdów w Polsce i po terenie Niemiec, powinien jadąc za naszą zachodnią granicę, posiadać te dwa dokumenty przy sobie. Zawsze wyruszając z Lublina do Republiki Federalnej Niemiec sprawdzam czy posiadam ze sobą w kilku egzemplarzach formularz protokołu wypadkowego. Jest on bardzo pomocy, jeżeli przydarzy nam się w drodze nieprzewidziana przygoda.

           
Niesamowita kraina - Badenia-Wirtembergia

Baden

Kilka dni temu wróciłem z bardzo ciekawej podróży. Udało mi się zwiedzić kilka ciekawych miejsc znajdujących się w południowo zachodniej części Niemiec. Zakochałem się w jednym z najbogatszych miast niemieckich, czyli Stuttgarcie. Pomimo tego, że miasto liczy tylko ponad pół miliona mieszkańców, mieści się tutaj wiele znanych przedsiębiorstw takich jak Daimler-Chrysler, Porsche, Bosch i IBM. Oczywiście jest tutaj usytuowana od 1926 roku fabryka Mercedesa. Stuttgart swoje kupiecko handlowe tradycje posiada już od XVI wieku. Zwiedzając stare miasto trzeba odwiedzić Altes Schloss - czyli Stary Pałac - na Schillerplatz. Naprzeciwko niego stoi piękny barokowy budynek nazwany Neues Schloss. Budowany był w latach 1746 do 1807 roku. Spotkać można tutaj turystów z całego świata.

            Florencja nad Łabą

            Pierwszy raz w życiu przejeżdżałem przez to miasto ponad piętnaście lat temu. Praktycznie każdy wyjazd za zachodnią granicę w kierunku Frankfurtu nad Menem, Kolonii czy Monachium, przebiega poprzez Drezno. Miasto to uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech. Od 1990 roku ponownie pełni ono funkcję stolicy Saksonii i przybywa tutaj miliony turystów z całego świata.

GÓRY HARCU

Nie dawno udałem się w podróż w kierunku Kassel.GoryHarcu2Przemieżając trasę poprzez Drezno i Lipsk, dotarłem do niezwykle malowniczego krajobrazu Harcu.
Góry te choć nie zawysokie, zapisały się w historii poprzez najwyższy szczyt - górę Brocken jako legendarne miejsce zlotów czarownic.
Obszar ten naznaczył się również trwale poprzez wydarzenia historyczne i wybitne postacie takie jak Luter.